PortalForumGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Poezi të zgjedhura nga poetët tanë

Shko poshtë 
AutoriMesazh
SyArta
S. Moderator
S. Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1086
Age : 36
Location : Shvajcari
Reputation : 5
Points : 3632
Registration date : 30/11/2008

MesazhTitulli: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   Mon 1 Dec 2008 - 13:02

Ju ftoj te sillni poezi te poeteve te medhenj boterore, sigurisht jo ne gjuhe te huaj por ne shqipen tone te bukur.

Fjalet' e t'urtet- Naim Frasheri

1. Lipset ne kete jete
Te jemi te vertete:
Perndine ta besojme
Njerine ta nderojme,
Te varferin ta qasim
Gjesendi te mos ngasim,
Si vellezer te shkojme,
Te ligat t'i harrojme,
Te drejtene ta gjejme,
Te miren ta shperblejme,
Fajet t'ona t'i ndreqim,
E njeri te mos heqim,
Gjithenje te punojme,
Kurre te mos pertojme,
Kurre te mos genjejme,
Fajtore ta ndjejme,
Te jemi te kenduar,
Te ditur e te msuar,
Te rrim, e te degjojme,
Dhe fjalen ta peshojme.

2.Mejto pa fole, mos thua c'do,
Mejto pa bej dhe mos u nxito.

_________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://17shkurti.forumactif.org/
Giovanni
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 371
Age : 36
Location : Ne planetin TOKE
Reputation : 10
Points : 3514
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   Mon 1 Dec 2008 - 13:18

Sikur te isha qiri

Qaj me ze e vajtoj
zemren e plaguar ta sheroj,
Klithi me gjithe fuqin qe kam,
ska dhimbjen kush qe ma nal.

C' do dite eshte me e veshtir,
si ta perballoj kete dhimte
Kjo bote eshte kalimtare,
por dikush sedin fare.

Kjo jete e mallkuar
spati qka, per te me ofruar.
E pameshire ndaj meje ke,
c'do gje qe pata renoj menjiher.

Ah sikur te isha qiri
dote me vendosnin mbi tavoline.
Dote me shihnin si digjem,
dhe ngadal si shkrihem.

Dote doja te me kuptojn
pse une vuaj dhe vajtoj?.
Pse perpiqem dhe luftoj
te ndrejten time e kerkoj.

Sdua paragjykime me ndigjue
jeten e tjerve me shkatrue
Sot mua me ndodh,e neser ty,
ku ta dim qka vjen ne ardhmeri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.pavarsia.forumattivo.com
SyArta
S. Moderator
S. Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1086
Age : 36
Location : Shvajcari
Reputation : 5
Points : 3632
Registration date : 30/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   Mon 1 Dec 2008 - 13:45

Korca
O vellezer Shqipetare
Gezohi qe erdh kjo dite,
Kaq' e mir' e kaq' e mbare,
Qe sjell gjithe miresit.

Sot e vume gur' e pare.
E bukur esht' kjo dite,
Zot'i madh e prufte mbare,
E na dhente urtesite!

Sot niset nje tjatre jete,
Te rremene posht' e shtije
Mbreteron fjal' e vertete
Dhe te mirat gjith'i bije.

Lumja ti moj Korc' o lule
Q'i le pas shoqet e tua,
Si trimi ne ball u sule,
Ta pacim per jete hua.

GJUHA JONE SA E MIRE!
SA E EMBEL! SA E GJERE!
SA E LEHTE! SA E LIRE!
SA E BUKUR! SA E VJERE!

Nga gjithe c'kemi kenduar,
Per te njohun vetehene,
Kaqe gje kemi mesuar:
Te nderojme memedhene.


_________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://17shkurti.forumactif.org/
PoeziaNumri i postimeve : 40
Age : 53
Reputation : 0
Points : 3465
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   Mon 1 Dec 2008 - 20:25

]Ma thoni një fjalë,o njerëz të nderuar,
Ashtu siç e ndjen shpirti yt fisnik.
Ndoshta dhe një andër,për të më arnuar,
Atë shpirt që vuan,për një shok,një mik.

Thuaje si të duash,jo s të përgojoj,
Veç me zë të ngjirrur nuk e dua.
Zgjomë nga gjumi i thellë në më dëgjon.
Dhe më përqafo,mendo për mua.

Oh,sa mirë do jetë,jeta më mbrapa,
Plot me britma zërash nga gëzimi.
Ja,kjo fjalë e thënë nga goja j

Mos qesh me fjalën "mik" ti,zonjë e bukur,
se fjala "mik" ka vetëm një kuptim.
Ai që mikun mban, jo për ta zhvatur
ngelet mik mbi mik në shpirtin tim.

Kujdes me fjalën "mik" ti mik i dashur!
Mos e përdor pa vënd se s'ka kuptim!
Kjo fjalë e ëmbël"mik" për ty,cipëplasur,
në jetë të jetve,kurrë s'do ketë kuptim.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Giovanni
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 371
Age : 36
Location : Ne planetin TOKE
Reputation : 10
Points : 3514
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   Wed 3 Dec 2008 - 13:57

Qme duhen syt
kur nuk shihemi?
Qme duhen kembet
kur nuk takohemi?
Qme duhen krahet
kur nuk perqafohemi?
Qme duhet zemra kur
nuk dashurohemi ???

_________________
Më pyete një ditë ç'farë dashuroj më shumë ?
Dhe të thashë jetën time!
Të dolën lot edhe vrapove...
Pa aritur të të them se jeta ime je ti...!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.pavarsia.forumattivo.com
SyArta
S. Moderator
S. Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1086
Age : 36
Location : Shvajcari
Reputation : 5
Points : 3632
Registration date : 30/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   Wed 10 Dec 2008 - 19:20

Kanga e Perndimit


Kangë Përndimi, kangë njeriu të dehun nga besimi në vete
Kanga e tij një fè tjetër, me tempuj të tjerë, me meshë solemne,
ku prej mëngjesit deri në mbramje shkrihen ndjesitë njerzore
n'apoteozën e hekurit; shpirtënt përshkohen në tymore,

të cilat në fishkllim i përqeshen zotit të vjetër edhe qiellit
e me re të ndyt' tymi të dendun ndriçimin ia vrasin diellit.
Fe tjetër, fe e çmendun e Përndimit të mrekullueshëm...
ekzaltuem shklet njeriu në delirium të pakuptueshëm.

Dëgjon zanin q'i thotë feja. Plagos qiellën, e shpon tokën,
i shkyn horizontet e bardhë, zhvesh natyrën, ia heq kotllën.
Kult' i tij kult i zhveshun! Nuk ia bren ma trutë enigmi
e varros, mbi varr ia vë një shej përbuzje o nderimi.

Kangë Pëmdimi, kangë njeriu të dehun nga besimi në vete
Kanga e tij shpres' e bukur, me flatra të një tjetër jete
në të cilën dielli do ndrrojë udhën: ka për t'u lindë nga Përndimi
por deh! nga lumnia tash humb kokën rruzullimi.

Me një "tango" qejfi tash ia ngatrron fijet zotit të vjetër
ka me ia skandalizue të birtë besnikë në planetë të tjetër,
Kanga Përndimi, kangë njeriu të dehun nga besimi në vete...
Le të dëgjojmë kangën që mshtillet në shllung' avulli në pika djerse.NGA MIGJENI

_________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://17shkurti.forumactif.org/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezi të zgjedhura nga poetët tanë   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezi të zgjedhura nga poetët tanë
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi 17 Shkurti :: Art dhe Kulturë :: Kulturë/ Letërsi-
Kërce tek: