PortalForumGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Fjala e shpirtit

Shko poshtë 
Shko tek faqja : 1, 2  Next
AutoriMesazh
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Fjala e shpirtit   Fri 5 Dec 2008 - 13:39

Botë

Pranë dritares afrohem
me mundin e fundit
shiqoj, nuk shoh asgjë
zhdukesh për një sekond
dhe më kthehesh nga hiqi
rëndë më godet në kokë
më perplasë në tokë..

e shkatrruar ngritem
të shoh të mirën ne ty
mundohem..

atëherë më kujtohesh ti
unë kam të kaluarën tënde
une kam edhe të tashmen
kam cdo imtësirë
cdo thjeshtësi
prej të qarës së parë..
cdo buzëqeshje hyjnore
cdo shiqim magjepsës
shpirti i thate
mbushet...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Fri 5 Dec 2008 - 22:39

Edhe shpirti mbushet ,
edhe syte mbushen plot-
lot!
Kujtimi kethehet
apo ndoshta une ike
drejt nje takimi te ri,
atje ku mendja me therret
ku ti me pret...Ku ???
Neper koridoret e kujteses
ndegjoj hapat tu
..si dikur...
kur ecje drejt portes
kur vije drejt meje
kalldermit te shtruar me gure!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Fri 12 Dec 2008 - 1:13

Sepse ti je këtu
vezullim në sytë e mi!
Në hapsiren e pafund
endem e lumtur!
Askush
Asnjëherë
nuk ka qenë
as nuk do jetë
KËTU!!

Në shkallën e fundit
ulur do jem
vezullimi me shqetëson!
Lumturinë prek me dorë
e shoh
e ndiej..
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Fri 12 Dec 2008 - 6:53

".... Me than se vjen me Pranveren
dhe vertete
ne Pranvere ju kerkove ,
ne Pranvere ju kam gjete....."
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sat 13 Dec 2008 - 1:00

Nuk e shoh, e ndiej
Është cdokund rreth meje
Ka egzistuar që nga kohërat e lashta
Kan shkruar për të
Kënduar për të
Askush nuk kuptoi pse-në

Tani e kam unë
Nuk dua të di asgjë
Ku ishte fshehur
Nga erdhi
Si përfundon
Dua vetëm t`a jetoj!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
PoeziaNumri i postimeve : 40
Age : 53
Reputation : 0
Points : 3465
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sun 14 Dec 2008 - 13:29

lovely shkruajti:
Nuk e shoh, e ndiej
Është cdokund rreth meje
Ka egzistuar që nga kohërat e lashta
Kan shkruar për të
Kënduar për të
Askush nuk kuptoi pse-në

Tani e kam unë
Nuk dua të di asgjë
Ku ishte fshehur
Nga erdhi
Si përfundon
Dua vetëm t`a jetoj!!

shum poezi t bukra,t lumte lovely a jon tuja apo i ke perzgjedh ti?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lisiNumri i postimeve : 9
Reputation : 1
Points : 3360
Registration date : 16/03/2009

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Mon 16 Mar 2009 - 12:14

KERRNAMJA shkruajti:
Edhe shpirti mbushet ,
edhe syte mbushen plot-
lot!
Kujtimi kethehet
apo ndoshta une ike
drejt nje takimi te ri,
atje ku mendja me therret
ku ti me pret...Ku ???
Neper koridoret e kujteses
ndegjoj hapat tu
..si dikur...
kur ecje drejt portes
kur vije drejt meje
kalldermit te shtruar me gure!!

Me pelqyen metaforat : ...shpirti mbushet plot-lot, e veçanerisht kjo:
Neper korridoret e kujteses
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sun 19 Apr 2009 - 22:02

Nje mendim i paster
nje shiqim kerkues
nje trup qe digjet
nje mendje e molisur
nje sy i mbyllur
nje buze gjysme e hapur
nje dore e shtrire
nje deshire e flaket
nje shpirt brenda tjetrit
nje e neserme e jotja
nje mahni ne mrekulli
nje trup!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sun 19 Apr 2009 - 22:13

Falem o Zot
te ike nga vetevetja sot .
Te bredh brigjeve
te ece shtigjeve .
Te preke majave qe djegin
te ike nga hijet qe ndjekin .
Te mbaj ne dore nje gershete
te te them pa frige
nje te vertete!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sun 19 Apr 2009 - 22:20

Eshte marramendese
fuqia e porosise
ne bukurine e vargut!
ndieje thellë
kujtoje;
gjuha e zemres
e kuptuar vetem nga Shpirti!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sun 19 Apr 2009 - 22:41

Me fal o Zemer
po hyj keti shtegu ,
vetem per fjalen tande.
Thuaje brengen
o Shpirt i shprishur,
i lodhur nga pritja,
i djegur nga malli,
i hazdisur nga deshira
e i mberthyer ne pranga!!
Ne pritje te nje fjale ,
te nje fjale shpirti!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Sun 19 Apr 2009 - 22:53

Ngurtesine e rrejshme
falja zemres!
Ne nje bote te endrrave
do bredhi lirshem
pa pranga!
Do ruaj pritjen,
mallin dhe deshiren..
Do ruaj endrrat sekrete..
Ngrohtesine
do e mbaj te fresket
ate te prekjes...
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Mon 20 Apr 2009 - 14:46

...edhe fjalen edhe pritjen,
krejt cka deshti i fala,
vetem lotin e dhimbjes
per veten time e ndala!!
Ne kopshtin e shpreses
ujis kujtimin per Ty,
ne uren qe lidhe brigjet
dua te te shohe me sy!
Tek vjen hazdisur
me ata sy sikur biluri
me flladin agimeve stolisur,
te pres mbi kete URE -Guri!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Mon 20 Apr 2009 - 19:49

Lotin e dhimbjes
do e ndajme te dy
do vi hazdisur
te te shoh ne sy!
Te t`fal vargun
urave e shtigjeve
te t`fal endrren
ne pranine e yjeve!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Mon 20 Apr 2009 - 21:15

E vargu im ,
fjale e then ne heshtje,
pshertime qe del ngadal,
mbaju -ece drejt
edhe kur te tunde dallga,
se je renkim zemre,
qe botes i ofrohesh si Fjale!
Mos e trazo qetesine
ne pritje te nje dite te re,
je Ti -Vargu im
jam une -vetmia e jote-
ne kete mes do te hyj Pranvera

e lotin do e beje gezim -
veq per Ne !!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Mon 20 Apr 2009 - 22:46

Mbytje psheretimash
dallget nuk i tundin dot!
Renkimet e zemres
m`i fal mua, sot!
Mu ne bebezat e syrit
vargu Yt fuqishem godet
Trazon qetesine
vargun tim dhimbshem vret!
Gezim do nxjerrim nga loti
dhimbje dhe te pafund knaqesi
heshtje , shiqime te mbytura
gjuhe trupi, gjuhe shpirti-perseri!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Tue 21 Apr 2009 - 0:16

Strukem ne mozaikun e pritjes,
me fjale shpirti mbulohem ,
me heshtje ngjitem e zbres
si femij i lazdruar -gezohem!
Ikja s'me duhet kete nate,
as trokellim shiu nuk ka ,
qetesine e heshtjen e prishe
veq nje pike loti qe mbi faqe ra!
Kjo pritje s'eshte frige
as mllef as inate,
eshte knaqesi ,eshte shprese
me vargun me u mate!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Tue 21 Apr 2009 - 8:27

Dikush vodhi gjumin
endrren braktisi
xhamin e dritares turbulloi
ndjenjat rrokullisi!
Kuptimi i kohes humbet
gjymtyret shkatrroi
floket shkulen
gjer n`asht shtrengoi!
Edhe korbat u ndalen
hena qeshi kendshem
kur dy shpirtera te vegjel
u degjuan njezeshem!


Edituar për herë të fundit nga lovely në Tue 21 Apr 2009 - 8:57, edituar 1 herë gjithsej
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Tue 21 Apr 2009 - 8:51

Kush tha se heshtin muzat,
ato presin detin e dallegedisur,
dhe neper dallge ndjenjash,
qeshin ,qajne ,shetisin!
Eshte kenge apo vaj nuk dij
bregu ma bie si te mbytur,
do te bashkohem me valen
te shkoj atje per te pytur!
Nuk eshte ze sirenash
eshte varg i detit tim
qe me trazon,me dalldise-
do e ndjek gjere ne amshim!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Tue 21 Apr 2009 - 10:01

Eshte kenge
ne damare deperton
kenge qe padashje
te vdekurin zgjon!
Eshte hije e fshehur
ze i plagosur!
psheretime puthjesh
thellesisht e rrenjosur!
Nuk ke pse te pyesish
eshte e luleve arome
Dashuri e pare
ne trupin e njome!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Tue 21 Apr 2009 - 11:55

...eshte dege dafine
qe tundet ne ere!
Eshte fik i pjekur ,
eshte grunaje ne vere!
As ne puhine e agimeve
as ne dallge ne det
as ne dolline e gezimeve
vargu im -nuk je vet!
Atje ku fjalet s'kan ngjyre
ku shpirterat flasin ne mes veti,
ti je rruge ,ti je rrefim
je rreze dielli
je vete dallge deti!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
AlmaNumri i postimeve : 9
Reputation : 0
Points : 3457
Registration date : 14/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Tue 21 Apr 2009 - 23:59

Fjalë bukur më prit dhe pak
nga fundi i fundeve do të t'nxjerr
nga fundi i botës do t'përkdhel
nga buzët e mia
pëllumbeshë më e bukura
përsëri ti të jesh.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Wed 22 Apr 2009 - 7:14

Erdha te shohe vargun
nje nate si njeqind vjet,
heshtjen e pranoj ,
por pritja me vret!!
Nga kjo shetitore fjalesh
mos ke frige ,mos ik
me gjerdanin me te bukur
eja ketu me vrik.
Edhe sot ,edhe nje mot
ketu te pres
Ty-varg xhevahiresh,
ketu me gjen
mremje e mjes!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
lovely

avatar

Numri i postimeve : 130
Age : 108
Location : flying without wings...
Reputation : 3
Points : 3497
Registration date : 05/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Wed 22 Apr 2009 - 10:41

Mos prano heshtjen
njemije e njeqind vjet
me me te mundshmen bukuri
Ty varg, do te te ndjek!
Sikur enderr e fresket
ende nga jeta e pavrare
shijim i te bardhes vene
e pasheruar varre!
Melodi ne veshin e te dashuruarit
neper buzeqeshje kalerim
fluska bore ne driten e neonit
1000 fjalesh- nje shiqim!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KERRNAMJA

avatar

Numri i postimeve : 177
Reputation : 4
Points : 3499
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   Wed 22 Apr 2009 - 12:00

Per nje shiqim njemije fjalesh
shetis neper kopshtin e trandafilave
per nje takim me hijeshine e vargut
e fale kenegen e bilbilave!
Per nje loje ne mes pritjes e heshtjes
e lidhe nyje -fjalen e pe thene
per nje fluturim pertej enderres
gjithecka do te kisha dhene!!
Per dy sy biluri e nje fjale shpirti
do shkoj ne cdo skaj shprese,
nuk jan lote mbi faqe,
mbi flete trandafili- jan pika vese!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjala e shpirtit   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Fjala e shpirtit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 2Shko tek faqja : 1, 2  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi 17 Shkurti :: Art dhe Kulturë :: Kulturë/ Letërsi-
Kërce tek: