PortalForumGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Poezia që ju ka pëlqyer.

Shko poshtë 
AutoriMesazh
KrapiNumri i postimeve : 46
Reputation : 0
Points : 3462
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sat 6 Dec 2008 - 21:36

Tash s'di
A kam zbritur ende në vetvete
Apo kam dalë prej saj
Me një lot më tepër
Jam nisur kësaj rruge
Të arrij njëherë
Pa u mplakur prej pritjes
Në udhëkryq
Prej nga më ndjek nëpër rrudha
Që malli me ngulmë i ndërton
Tash s'di
A kam dalë nga vetvetja
Apo jam mbyllur në ty
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
PoeziaNumri i postimeve : 40
Age : 53
Reputation : 0
Points : 3465
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sat 6 Dec 2008 - 21:42

Krapi shkruajti:
Tash s'di
A kam zbritur ende në vetvete
Apo kam dalë prej saj
Me një lot më tepër
Jam nisur kësaj rruge
Të arrij njëherë
Pa u mplakur prej pritjes
Në udhëkryq
Prej nga më ndjek nëpër rrudha
Që malli me ngulmë i ndërton
Tash s'di
A kam dalë nga vetvetja
Apo jam mbyllur në ty

Poezija shum e mir krapi,a osht e jotja apo e huazuar?
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KrapiNumri i postimeve : 46
Reputation : 0
Points : 3462
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sat 6 Dec 2008 - 21:57

Poezia shkruajti:
Krapi shkruajti:
Tash s'di
A kam zbritur ende në vetvete
Apo kam dalë prej saj
Me një lot më tepër
Jam nisur kësaj rruge
Të arrij njëherë
Pa u mplakur prej pritjes
Në udhëkryq
Prej nga më ndjek nëpër rrudha
Që malli me ngulmë i ndërton
Tash s'di
A kam dalë nga vetvetja
Apo jam mbyllur në ty

Poezija shum e mir krapi,a osht e jotja apo e huazuar?

Me pelqeu tek e lexova,nuk eshte imja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KrapiNumri i postimeve : 46
Reputation : 0
Points : 3462
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sat 6 Dec 2008 - 22:00

Derisa në pëlhurë shkrij
Ngjyrën e dhembjes
Bëhu roje e natës Orfe

***
Në portretin tënd
T’a vizatoj fytyrën time
Të paluar diku në pritje
Në pasqyrë të thyer
Njëmijë thërmiza bardhësie

Edhe një puthje më fal
Në muret e mbyllura në pasqyrë
Nga buzët tua të njoma
Për Ty
T’a pi edhe një gotë harrimi

***
Në një mëkat u përqafuam
Në një stinë të ngrohtë më shpërndërrove
Me dhembje të palova në puthje

***
Ti ike që nesër të kthehesh
Në një hapërim me duar të mpira
Të kuptosh se për Ne
Dashuria nuk ka kuptim.........
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
PoeziaNumri i postimeve : 40
Age : 53
Reputation : 0
Points : 3465
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sat 6 Dec 2008 - 22:24

Krapi shkruajti:
Derisa në pëlhurë shkrij
Ngjyrën e dhembjes
Bëhu roje e natës Orfe

***
Në portretin tënd
T’a vizatoj fytyrën time
Të paluar diku në pritje
Në pasqyrë të thyer
Njëmijë thërmiza bardhësie

Edhe një puthje më fal
Në muret e mbyllura në pasqyrë
Nga buzët tua të njoma
Për Ty
T’a pi edhe një gotë harrimi

***
Në një mëkat u përqafuam
Në një stinë të ngrohtë më shpërndërrove
Me dhembje të palova në puthje

***
Ti ike që nesër të kthehesh
Në një hapërim me duar të mpira
Të kuptosh se për Ne
Dashuria nuk ka kuptim.........

Krapi sill poezi ktu,veq do ma happy um pelqejn ma shum
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KrapiNumri i postimeve : 46
Reputation : 0
Points : 3462
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sun 7 Dec 2008 - 21:58

.....
Cdo ditë që kalon
Qelia ime e ngushtë
ngushtohet edhe më.....

ende askush nuk e di
sa mund të tkurret materja...!

Askush nuk e di sa mund të tkurret shpirti
askush nuk ka guxim të flas
sepse eksperimenti ende vazhdon

Ata i provojnë kufijt e qëndresës time
Unë i sprovoj ëndrrat e mia...
thonë materja nga tkurrja do të shpërthej
.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
SyArta
S. Moderator
S. Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1086
Age : 36
Location : Shvajcari
Reputation : 5
Points : 3632
Registration date : 30/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sun 7 Dec 2008 - 23:38

Syri yt i bukur frymën mu ma ndali
nën tingujt e zemrës
jeta më buzëqeshi
netët e pagjumë përgjithmonë m'i fali
në zjarr dashurie
të djegur më deshi...
Ai shikimi ëmbël do jetë i pavdekshëm
thellë në zemrën time
nga malli e dehur
syri yt i bukur do jetë i perjetshëm
diku në shpirtin tim
përgjithmonë i fshehur...
Bashkë me syrin tënd sot ti më harrove
si lotë lamtumire
në shpirtin tim ngulur
bashkë me syrin tënd frymën ti ma more
më le si të vdekur
veç me kujtime e lumtur...

_________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://17shkurti.forumactif.org/
SyArta
S. Moderator
S. Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1086
Age : 36
Location : Shvajcari
Reputation : 5
Points : 3632
Registration date : 30/11/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Sun 7 Dec 2008 - 23:47

Si deti me rërën të kapur për dore, ishim ne të dy,
deri në dallgën e parë,
harresë e pamëshirshme kujtimet m'i more,
i zhduke në thellësi,
të zemrës së vrarë!Netët e pafundshme
mbushur me pendime,
me ëndërra të vdekura
që kurrë s'do realizohen,
harresë e mallkuar fshij
nga zemra ime,
puthjet e padhëna
që kurrë nuk harrohen.!Mes zërit të zemrës
dhe lotit në sy,
për ty do kem mallë
deri sa të kem vdekur,
thellë në shpirt do ruaj,
një puthje për ty,
si një kujtim i bukur
mes pluhurit e tretur...!

_________________
Ka shume gjera qe i harrojme, por nje dite do te pendohem secili apo secila por do te jete pak vone.Sepse koha ec edhe ne me kohen duhet me ec, se berem at kot te jetojme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://17shkurti.forumactif.org/
PoeziaNumri i postimeve : 40
Age : 53
Reputation : 0
Points : 3465
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Mon 8 Dec 2008 - 19:43

Krapi shkruajti:
.....
Cdo ditë që kalon
Qelia ime e ngushtë
ngushtohet edhe më.....

ende askush nuk e di
sa mund të tkurret materja...!

Askush nuk e di sa mund të tkurret shpirti
askush nuk ka guxim të flas
sepse eksperimenti ende vazhdon

Ata i provojnë kufijt e qëndresës time
Unë i sprovoj ëndrrat e mia...
thonë materja nga tkurrja do të shpërthej
.....

krapi te falenderoj per kto poezij,,,,,
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KrapiNumri i postimeve : 46
Reputation : 0
Points : 3462
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Mon 8 Dec 2008 - 21:06

........
Me plase
zemra lozonjare
Te plaste...

Ty drenushe
qe ke ikur nga perralla
Dhe perqeshe njerzit me guximin tende
Sfide per njeriun e urte
Qe hape qadren kur bjen shi
Qe mbathe qorape leshi kur bjen bore.

Ta dish
Mos te rrej mendja e lehte

Loje nuk eshte...

Te besh pirueta mbi litar
Mbi humneren gojehapur porsi varr
Mbi vullkane pasionesh plot magme shpirti te trazuar

Me beso....

Nuk eshte loje

Mos e merr aq shpengueshem
Se vetem litar eshte

Nuk eshte binar treni

As magjistrale shirita - shirita

As piste aeroporti perplot me drita
ku aterojne enderrat e ndezura
pasi kane shaluar oqeanet
pasi kane kaleruar himalajet...

lojë nuk është.....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
PoeziaNumri i postimeve : 40
Age : 53
Reputation : 0
Points : 3465
Registration date : 01/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Mon 8 Dec 2008 - 21:23

Krapi shkruajti:
........
Me plase
zemra lozonjare
Te plaste...

Ty drenushe
qe ke ikur nga perralla
Dhe perqeshe njerzit me guximin tende
Sfide per njeriun e urte
Qe hape qadren kur bjen shi
Qe mbathe qorape leshi kur bjen bore.

Ta dish
Mos te rrej mendja e lehte

Loje nuk eshte...

Te besh pirueta mbi litar
Mbi humneren gojehapur porsi varr
Mbi vullkane pasionesh plot magme shpirti te trazuar

Me beso....

Nuk eshte loje

Mos e merr aq shpengueshem
Se vetem litar eshte

Nuk eshte binar treni

As magjistrale shirita - shirita

As piste aeroporti perplot me drita
ku aterojne enderrat e ndezura
pasi kane shaluar oqeanet
pasi kane kaleruar himalajet...

lojë nuk është.....
nuk osht aftesi veq me shkru ,eshte ede me be perzgjedhjen ,te lumte Krapi
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
KrapiNumri i postimeve : 46
Reputation : 0
Points : 3462
Registration date : 04/12/2008

MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   Mon 15 Dec 2008 - 22:38

.....
Dhe fjalet hargjohen
mbetet vetem frymarrja e shqetsuar
ndergjegjja e plagosur
nyjet reumatike qe kercasin si dergje pranvere
njerzit hecin trotuareve
dhe hedhin bishtat e cigareve mbi barin e shkelur
askush nuk e qane koken perse dridhet nje buze apo nje muskul
qe pervidhet neper nje fytyre pa qehre

ani ........
do te ecim pran e prane
bashkarisht do te kalojme zebren nga ane te kunderta
mos mendo se do ta lejoj zemren te klithe
as zjarrin te ndizet
une jam luftetare i madh mike
nuk i le kalorsit e vrerit te marshojne neper bebzat e mia
as tellallet e deshprimit te kapin megafonet

ok .......
qdo gje ne rregull
jeta rjedh andej nga ia leme shtegun hapur
ne jemi pergjegjes per rrjedhen e saje
mos mendo
nuk me befasojne fjalet e prera
moti kam mesuar te lexoj hieroglifet e vjetra
dhe fjalet ti kafshoj shkronje per shkronje

ok........
mos e lodh koken shume
ke vepruar mire
asnjeher zemren mos e injoro ne jete
qdo gje ne rregull
edhe kjo eshte menyre
per te qitur pike te madhe ne fund te fjalise
pike qe peshon me tonelata .....
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Poezia që ju ka pëlqyer.   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Poezia që ju ka pëlqyer.
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Forumi 17 Shkurti :: Art dhe Kulturë :: Kulturë/ Letërsi-
Kërce tek: